تبلیغات
Create your flash banner online in 5 step ..~~:: آموزش کامپیوتر برای همه ::~~.. - مفاهیم فناوری
تکنولوژی از دو لغت یونانی Techne، Logia تشکیل شده است اولی به معنی هنر و مهارت و دومی به معنی علم و دانش است.

تاکنون تعاریف متفاوتی از فناوری ارائه شده است که از آن جمله می توان گفت فناوری یعنی:
کاربرد منظم معلومات علمی و دیگر آگاهی های نظام یافته برای انجام وظایف علمی.
کلید دانش ها، فرایندها،ابزارها، روش ها و سیستم های به کار رفته در ساخت محصولات و ارائه خدمات.
کاربرد علمی دانش ابزاری برای کمک به تلاش انسان.

علاوه بر ای یونیدو( unido) فناوری کاربرد علوم در صنایع با استفاده از رویه ها و مطالعات منظم می داند علاوه بر این فرهنگ لاروس نیز فناوری را مطالعه ابزارها، شیوه ها و روش ها مورد استفاده در حوزه های گوناگون صنعت تعریف می کند.

اجزای فناوری
معمولا به فناوری به عنوان سخت افزار، یعنی ماشین آلات و تجهیزات می نگرند در حالی که فناوری بسیار فراتر از سخت افزار است كه می تواند به 4 جز اصلی تقسیم شود که عبارتند از:

فن افزار Technoware
فناوری مطرح در اشیای مورد استفاده برای تولید کالاها یا خدمات است که شامل ابزار آلات، تجهیزات، تاسیسات و تسهیلات فیزیکی یا سخت افزاری است.

انسان افزار Humanware
فناوری متبلور در انسان هاست، مانند کارگران، مهندسان، مدیران و دانشمندان که در تکوین، تکمیل، کاربرد و توسعه فناوری به کار می رود به عبارت بهتر شامل تجربیات، مهارت ها، دانش فرد خلاقیت انسانی است.

اطلاعات افزار infoware
فناوری مطرح در اطلاعات، اسناد و مدارک گوناگون مورد استفاده برای تولید کالاها و خدمات را گویند برای مثال، می توان به دستور العمل ها، رویه ها، شرح و توصیف سایر مستندات مورد نیاز مجموعه های نlم افزاری از این نوع اشاره کرد.

سازمان افزار orgaware
شامل روش های مدیریتی و نظام های سازمانی، قدرت، رهبری و ایجاد انگیزش بهینه سازی تصمیم گیری ها و تامین اهداف سازمانی است بنابراین فناوری متبلور در یک سازمان یا نهاد از کارگاه گرفته تا آزمایشگاه مجتمع و غیره که در تکوین به کار گیری و توسعه فناوری استفاده می شود.طبقه بندی: آموزش و مطالب متفرقه، آموزش و ترفند نرم افزارهای گوناگون،

تاریخ : یکشنبه 17 شهریور 1392 | 16:14 | نویسنده : مجتبی باوری | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.